ارث

عفونت ها

مصرف برخی داروها

استرس و فشار عصبی

و موارد دیگری که در مقاله عوامل ریزش مو به تفصیل به آن ها پرداخته شده است.


درمان خانگی ریزش مو

درمان های خانگی بیشتر جنبه پیشگیری دارند و هیچگونه تضمینی برای اثر بخشی در آن ها وجود ندارد، اما استفاده از آن ها بی تاثیر هم نیست. برای درمان ریزش مو و یا هر بیماری دیگری باید بدانید مهمترین مسئله و بهترین درمان این است که شما استرس های حاصله از مشکل بوجود آمده را دور کنید و اعتماد بنفس خودتان را از دست ندهید. به هرحال این مشکلات ممکن است برای هرکسی بوجود آید و تنها شما نیستید که با آن دست و پنجه نرم می کنید. پس با امید و باور به حل مشکل و درمان ریزش مو کمک زیادی به خود برای کسب نتیجه دلخواه خواهید کرد.


درمان ریزش مو با عسل

برای درمان های خانگی اکثر بیماری ها از عسل استفاده می شود. خواص بی نظیر عسل همیشه می تواند راه چاره ای باشد برای بیماری ها و مشکلات ما. می توانید برای پر پشت تر شدن موهایتان از ترکیب عسل با روغن زیتون و یا روغن بادام تلخ استفاده کنید. هرکدام از این ترکیب ها را می توانید نیم ساعت قبل از حمام روی سر خود گذاشته و سپس دوش بگیرید. عسل باعث حفظ رطوبت موها می شود.

درمان ریزش مو با حنا

برای سفت کردن ریشه موهایتان از ترکیب حنا، سدر و مورد استفاده کنید. به این دلیل ممکن است حنا به موی شما رنگ بدهد می توانید مورد و سدر را به اندازه ۱۵۰ گرم و حنا را ۵۰ گرم مخلوط کرده و استفاده کنید. خاصیت ضد التهابی این مواد نیز باعث از بین رفتن التهاب پوست  سر شما می شود

درمان ریزش مو با روغن بنفشه

بنفشه گیاهی معطر است با گل هایی کوچک به رنگ بنفش. این گیاه مفید در سراسر جهان شناخته شده است. بیشتر از این گیاه در صنعت عطرسازی استفاده می شود، اما روغن آن خواص فوق العاده ای دارد به خصوص برای رشد موها.

می توان چند قطره از روغن بنفشه را با روغن های دیگر مثل روغن زیتون مخلوط کرده و به سر خود مالیده و ماساژ دهید. حدودا به مدت سه ساعت اجازه دهید این معجون روی موهایتان بماند تا تاثیر آن را در رویش مو، رفع موخوره، رفع شکنندگی موها و لطافت و درخشندگی موهایتان مشاهده کنید. در صورت امکان هرشب و در غیر اینصورت یک شب در میان از آن استفاده کنید.


درمان ریزش مو با روغن سیاه دانه

سیاه دانه یک گیاه بومی جنوب غربی آسیا و از خانواده آلاله می باشد. تقریبا سیاه دانه را اکثر ما به خوبی می شناسیم و طعم تلخ و شکل ظاهری آن را به یاد داریم. از گذشته در مورد خواص مختلف دارویی سیاه دانه صحبت شده و می شود. روغن سیاه دانه از طریق فشرده سازی دانه های آن به سادگی بدست می آید.

از مهمترین خواص این روغن می توان به تاثیر تقویتی آن بر مو، ابرو، مژه ها و رفع سفیدی مو اشاره کرد. می توانید به صورت روزانه روغن سیاه دانه را به پوست سر خود و ریشه موهایتان مالیده و ماساژ دهید. توجه داشته باشید که بیش از ۲ ساعت روغن روی سرتان نماند و حتما سر خود را بشویید.


درمان ریزش مو با شنبلیله

شنبلیله گیاه بومی ایران است. گیاهی است علفی که ممکن است در راه هم رشد کند. این گیاه نیز خواص دارویی مختلفی دارد. هورمون های موثری در شنبلیله وجود دارند که به تقویت موها کمک می کنند. برای استفاده از آن باید دانه های شنبلیله را برای یک شب در آب خیس کنید.

سپس آن ها را بخوبی بکوبید و خمیر یکدست شده ی آن را به پوست سر خود بمالید و سر خود را بپوشانید تا خمیر خشک نشود. نیم ساعت الی یک ساعت بعد سر خود را با آب بشویید. میزان توصیه شده برای مصرف آن دوبار در هفته می باشد.


درمان ریزش مو با آلوئه ورا

این گیاه کاکتوسی شکل بیشتر در مناطق خشک رشد می کند. ژل داخلی گیاه آلوئه ورا می تواند باعث از بین رفتن شوره سر و خارش سر شود و به تمیزی و تقویت موها کمک کند. با برش زدن برگ های آن ژل داخلی را جدا کرده و داخل مخلوط کن بریزید تا یکدست شود، سپس آن را به سر خود بمالید. پس از حدود یک ساعت سر خود را با آب بشویید.

درمان ریزش مو با آب پیاز

اکثر مردم از استفاده از آب پیاز برای تقویت موهای خود راضی هستند. میزان تاثیر آب پیاز در از بین بردن شوره سر، عفونت ها و قارچ ها بسیار زیاد می باشد و همچنین گوگرد موجود در آن به گردش خون کمک می کند. آب پیاز را به مدت نیم ساعت روی سرتان بگذارید و سپس بشویید.

درمان ریزش مو با ماست

استفاده از ماست برای مقابله با مو خوره و شوره سر و همچنین رشد، درخشندگی و تقویت موها موثر است. ماست حاوی ویتامین های گروه B می باشد که کمک زیادی را برای جلوگیری از شکنندگی و نازک شدن موها می کند.


درمان ریزش مو با مصرف ماهی

ماهی به علت دارا بودن میزان بالای امگا۳، غنی ترین منبع گوشت سفید محسوب می شود. گوشت سفید از مفیدترین گوشت ها می باشد. امگا ۳ تاثیر فوق العاده ای بر سلامت مو می گذارد. مصرف روغن ماهی خوراکی کمک زیادی به سلامت موهایتان می کند.

همچنین می توانید از روغن ماهی به عنوان ماسک برای مو استفاده کنید. روغن ماهی را با روغن زیتون مخلوط کرده و سر خود را مرطوب کنید و این ترکیب را روی سر خود بمالید و سر خود را پوشانده و بعد از نیم ساعت سر خود را با شامپوهای مناسب شستشو دهید.


درمان ریزش مو با اسفناج

گیاهان سبز و خصوصا اسفناج، منابع سرشار مغذی از جمله: آهن، ویتامین A، ویتامین C، بتا کاروتن می باشند. این مواد مغذی را می توانید با مصرف اسفناج، به منظور سلامت موهایتان، بدست آورید. این مواد باعث تقویت مو می شوند و با مرطوب نگه داشتن موها مانع از شکنندگی آن ها می شوند.


درمان ریزش مو با کشک

استفاده از کشک می تواند سبب لطافت، درخشندگی و نرمی موها شود. مصرف کشک می تواند هم بصورت خوراکی باشد هم می توانید از آن به عنوان ماسک سلامت مو استفاده نمائید.


درمان ریزش مو با انگور فرنگی (خارتوت)

انگور فرنگی یا خارتوت بومی مناطق معتدل نیم کره شمالی می باشد. این انگور منبع سرشار ویتامین C است که برای رشد و تقویت موها مفید می باشد. برای استفاده از این میوه باید هسته های آن را جدا کرده و گوشت آن را بکوبید و روی سر خود بمالید. همچنین می توانید آن را با چند قطره آب لیموی تازه مخلوط کنید. سر خود را به خوبی ماساژ داده و پس از یک ساعت سر خود را بشویید.

درمان ریزش مو با دارچین

یکی از عوامل مهم در سلامت مو گردش خون مناسب است. دارچین گردش خون در بدن را بهبود بخشیده و تضمینی برای تقویت ریشه مو می باشد. همچنین باعث تحریک رشد مو می شود. روشنی رنگ مو و تمیزی پوست سر نیز یکی دیگر از خواص دارچین است. همچنین میتوانید ماسکی از دارچین و عسل تهیه کنید و به موهایتان بمالید و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.


درمان ریزش مو با شیرین بیان

این گیاه مفید خواص بسیاری دارد که در اکثر موارد در درمان های سنتی استفاده می شود. این گیاه برای پیشگیری از ریزش مو و آسیب های وارده بر مو می تواند بسیار موثر باشد. خارش پوست سر، شوره سر و ریزش مو مواردی هستند که شیرین بیان می تواند با آن ها مقابله کند. ریشه ی شیرین بیان را در شیر  بمدت ۱۲ ساعت خیس کنید. سپس ریشه ها را بکوبید تا بصورت خمیر درآید. قبل از خواب این خمیر را  روی سر خود بمالید و بعد از خواب سرتان را با شامپو شستشو دهید.


درمان ریزش مو با روغن نارگیل

روغن نارگیل منبع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب می باشد. عموم مردم می دانند که روغن نارگیل برای تقویت و سلامت موها نقش مفیدی دارد. محافظت های روغن نارگیل فقط شامل موهای آسیب دیده نمی شود بلکه برای موهای سالم و پر پشت هم مفید می باشد.

روغن نارگیل مانع از دست رفتن پروتئین مو می شود. روغن نارگیل را می توان با مواد مختلف مانند: سیر، آب پیاز، روغن درخت چای و روغن کرچک ترکیب کرد و به عنوان ماسک استفاده نمود.


درمان ریزش مو با لبو

چغندر قرمز یا لبو منبع سرشاری از کلسیم، فسفر، پتاسیم، پروتئین، ویتامین B  و C و کربوهیدرات می باشد. مصرف روزانه آب لبو برای رشد مو بسیار مفید است. همچنین ماسکی می توانید از برگ های چغندر قرمز تهیه کنید. به این صورت که برگ های چغندر قرمز را در آب بجوشانید. برگ های جوشیده را بکوبید و خمیر حاصله آن را به پوست سر خود بمالید و پس از نیم ساعت آن را بشویید.


همانطور که می بینید درمان های خانگی برای ریزش مو بسیار فراوان و متنوع می باشد که ما سعی کردیم بهترین آن ها را برای شما عزیزان در این مقاله جمع آوری کرده ایم. توجه داشته باشید مراقبت های بهداشتی را فراموش نکنید که این خود اصل مهم سلامت مو می باشد.

منبع : https://whcl.ir