تنوع گیاهی و آب و هوای متفاوت مناطق مختلف باعث شده تا شاهد حضور عسل های طبیعی زیادی در بازار باشیم. زنبورهای عسل برای تولید آن ممکن است از شهد یک نوع گیاه یا چند نوع گیاه استفاده کنند. عسل تولید شده در حالت اول با نام عسل تک گیاه و دیگری عسل چند گیاه نامیده می شود. عسل های طبیعی تک گل و چند گیاه دارای رنگ ها و طعم های متفاوتی هستند. این عسل ها از نظر ویژگی های ظاهری و خواص با یکدیگر متفاوت می باشند. از معروف ترین عسل های تک گل می توان به عسل طبیعی کنار، بهارنارنج، عسل طبیعی آویشن، یونجه، بابونه و گشنیز اشاره کرد. عسل کوهستان، مرکبات، عسل چند گیاه و چهل گیاه هم جزو عسل های چند گل به شمار می روند. 

عسل طبیعی از چه موادی تشکیل شده است؟

80% ترکیب عسل طبیعی شامل قندهای ساکارز، گلوکز، فروکتوز و دکسترین می شود. در 20% باقی مانده، آب، ویتامین، آنزیم، فیبر، مواد معدنی و ... وجود دارد. 

خواص عسل طبیعی 

عسل طبیعی به عنوان یک ماده ی جادویی شناخته می شود که تاثیر شگفت انگیزی در پیشگیری و درمان بیماری ها دارد. در اینجا به برخی از خواص عسل طبیعی اشاره می کنیم.

1- درمان سرماخوردگی 

2- بهبود مشکلات معده

3- ترمیم زخم ها و سوختگی ها

4- رفع بی خوابی 

5- تقویت نیروی جنسی

6- پیشگیری از سرطان

7- تقویت حافظه

8- برطرف شدن مشکلات پوست و مو

9- کمک به رفع کم خونی 

10- کاهش فشارخون و کلسترول بالا

11- دفع سنگ های ادراری 

12- مبارزه با عفونت

13- درمان مشکلات مربوط به قاعدگی زنان 

14- درمان ورم پروستات

15- بهبود سیستم گوارشی، تنفسی و گردش خون

چطور عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم ؟

بسیاری از مردم برای تشخیص عسل طبیعی و تقلبی از روش های خانگی مانند حل کردن در آب، استفاده از زرده تخم مرغ، کبریت، ریختن عسل روی ناخن، توجه به رنگ، بو و غلظت عسل استفاده می کنند. باید گفت که این روش ها پایه علمی ندارند و نمی توان بر اساس آنها عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص داد. تنها روش تشخیص، آزمایش عسل در آزمایشگاه های تخصصی آن است. اما با توجه به اینکه امکان آزمایش عسل در زمان خرید برای همه وجود ندارد، توصیه می کنیم تا برای خرید عسل طبیعی به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. 

موارد احتیاط مصرف عسل 

- مصرف عسل برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است.

- بیماران دیابتی باید در مصرف عسل احتیاط کنند.

- افرادی که به گرده گل و محصولات مختلف زنبورعسل حساسیت دارند باید از مصرف عسل خودداری نمایند. 

- بانوان باردار و شیرده باید تحت نظر پزشک از عسل استفاده کنند. 

منبع : سایت عسل طبیعی آراماس